به نام خدا
 
راهنمای انتخاب ، نصب ، بهره برداری و نگهداری
الف) راهنمایی
در داخل كولر برای تامین آب مورد نیاز شیرشناور مخصوص ( فلوتر ) پیش بینی شده پس از اتصال به لوله كشی آب به طور خودكار آب مورد نیاز را به كولر میرساند. دریكی از مدل های ثابت كلید برق و دریچه تنظیم هوا روی خود كولر نصب شده بطوریكه می‌توان آن را مستقیم و بدون كانال كشی و سیم كشی مورد استفاده قرار داد.
ب) انتخاب
در مورد خرید كولر باید در انتخاب مدل وقدرت خنك كنندگی آن دقت كافی شود.نصب یك كولر كوچك در یك اتاق بزرگ یا بالعكس نصب یك كولر بزرگ در یك اتاق كوچك صحیح بنظر نمی‌رسد.
ج) نصب
برای استفاده از حداكثر قدرت خنك كنندگی كولر و جلوگیری از صرف هزینه های اضافی باید در نصب آن دقت و توجه كافی بشود. بنابراین بطور كلی انتخاب و نصب كولر بهتر است همیشه تحت متخصص مربوطه انجام پذیرد. با این وجود مواردی كه باید هنگام نصب كولر در نظر گرفته شود ذیلا" شرح داده می‌شود. در مورد نصب و كانال كشی كولر بهتر است توسط عامل نصب مجرب انجام بگیرد و در موقع انجام آن به چند اصل اساسی و مهم توجه شود.
راهنمای نصب پایه های چرخ دار كولر پرتابل
الف) كولر را از كارتن درآورده روی چهار پایه قرار دهید.
ب)‌ در حالیكه كولر روی چهار پایه قرار دارد پایه های آن را در دو پهلو در محل های مشخص شده روی‌ تشتك كولر جا بزنید.
ج) كولر را همراه پایه از چهارپایه برداشته روی زمین بگذارید و طبقه نگهدار پایه ها را مطابق شكل فوق روی میله های افقی جا بزنید.  

(این كولر را مانند سایر كولرهای آبی نباید در اتاق سربسته بكار برد زیرا در این صورت نه تنها اتاق را خنك نمی‌كند بلكه رطوبت نسبی اتاق را هم بالا خواهد برد. با بازنمودن پایه های كولر پرتابل میتوان آن را مطابق شكل در جای ثابتی نصب نمود. در این صورت باید یك شناور (فلوتر) برای تنظیم مقدار آب اضافه نموده و توسط لوله مسی (4/1) آن را به لوله كشی آب شهری وصل نمود.)
·   طول كانال نباید بیش از اندازه بلند و دارای پیچ و خم های متعدد باشد زیرا در این صورت علاوه بر هزینه نصب مقداری از قدرت خنك كنندگی كولر در اثر افت فشار كاسته می‌شود.
·   سطح دهانه كانال باید متناسب با حجم اتاق مورد نظر محاسبه شود و هیچ گاه به علت كوچك بودن دریچه یا پنجره ورود هوا از سطح دهانه كاسته نشود.
·   در حد فواصل بین كانال و كولر باید حتما پارچه برزنتی تغبیه شده باشد. برزنت از انتقال لرزش كولر به كانال به شدت می‌كاهد.
·  كولر باید دور از آشپزخانه ، توالت و مراكز تولید بو نصب گردد.
· محل نصب كولر طوری انتخاب شود كه سرویس و تعمیر آن همیشه به آسانی میسر باشد.
· دهانه ورود هوا باید حدالامكان در بالاترین نقطه اتاق نزدیك سقف تعبیه گردد بطوریكه هوای خنك از بالا و در امتداد طول اتاق وارد شود.
· هنگام نصب كولر حتما باید محلی برای خروج هوا پیش بینی شود تا جریان هوای تازه به خروج هوای گرم مانده به آسانی صورت گیرد.
· در محل ورود هوای خنك باید دریچه مخصوص تنظیم هوا (جالوزی) نصب گردد تا هوا یكسان تقسیم شده و با شدت به یك نقطه نوزد. و از جهتی بتوان جهت وزش آن را به دلخواه تغییر داد.
· جالوزی باید دارای دمپرهای مخصوص جهت باز وبسته شدن جریان هوا باشد تا بتوان با بستن آن در فصل زمستان مانع تفوذ سرمای خارج گردد.
· كولر باید كاملا تراز نصب گردد تا اولا قطرات آب بطور مساوی به كلیه سطح پوشال منفل گردد ثانیا از ریزش آب از اطراف تشتك جلوگیزی شود.
· برای اینكه فلوتر كار خود را به خوبی انجام دهد حداقل فشار آب در حدود نیم اتمسفر باشد.

 
د ) سیم كشی و اتصال به برق
به منظور ایمنی بیشتر در موقع سیم كشی باید دقت شود كه سیم فاز پی از  عبور از فیوز اتوماتیك از طریق كلید به جعبه تقسیم داخل كنتور وصل شود. كلیه مدل های كولر با 220 ولت و 50 هرتز  كار می‌كنند.با در نظر گرفتن شرایط برق ایران ، موتور آن طوری طراحی شده كه نوسانات برق تا بیش از 10 درصد را نیز بخوبی تحمل می‌كند. انشغاب برق برای استفاده كولر بسیار مهم است و باید با میزان برق و قدرت كولر متناسب باشد. معمولا برای سیم كشی كولر از كابل های رشته ای (5/0*4) باید استفاده شود. بهتر است برای گرفتن سیم های اصلی فاز و نول حدالامكان از انشعاب نزدیك به كنتور برق اصلی استفاده شود.
ه ) بهره برداری
كولر دارای دو موتور جداگانه ای است كه یكی جهت پمپ آب و دیگری جهت باد زدن (پروانه) است كه هریك به تنهایی با سیم و كلید مجزا كار می‌كند. در موقع بكار انداختن كولر ابتدا شیر آب را باز كنید،كلید پمپ را روشن نموده و بگذارید پمپ حداقل پنج دقیقه كار كند تا پوشال ها با جریان آب خیس شده از ورود گرد و غبار هنگام كار پروانه جلوگیری شود،سپس كلید تند یا كند را روشن كنید،كولر شما شروع به كار می‌كند.چنانچه پس از روشن نمودن الكنروموتور كولر بكار نیفتد بلافاصله كولر رت خاموش كنید تا متخصص سرویس كارخانه به رفع عیوب اقدام نماید.
و ) سرویس و نگهداری
برای اینكه كولر شما سالها بدون نقص به كار خود ادامه دهد و شما بتوانید حداكثر استفاده را از آن ببرید در سرویس سالیانه نظافت و محافظت كنید.برای این منظور از راهنمایی های كمك بگیرید.
1) شستشو و تعویض پوشال
قابلیت جذب آب پوشال مخصوصی كه برای كولر مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار زیاد است.علاوه بر آن پوشال گرد و غبار ، دود و ذرات خارجی هوا را در خود نگه داشته و هوای مطبوع و پاكیزه را از خود عبور می‌دهد.بنابراین پس از مدتی كار كثیف و لابلای آن را جرمی از نمك و كچ و گرد و غبار میگیرد. در نتیجه قدرت جذب رطوبت را از دست می‌دهد از طرفی حركت هوا از لابلای آن به سهولت انجام نمی‌گیرد و قدرت خنك كنند گی كولر را به حداقل میرساند. بنابراین لازم است حداقل سالی یكبار پوشال های مورد نظر شتشو یا تعویض گردند.  
2) نظافت تشتك
دود و گرد و غبار موجود در هوا كه روی پوشال ها می‌نشیند توسط جریان آب شستشو شده و همراه قلیایی و گچی موجود در آب پس از مدت كوتاهی جرم نسبتا كلفتی از كثافت در ته جدار داخلی تشتك ایجاد می‌شود كه باید لوله سرریز  را بازنموده و پس از شتستشوی تشتك مجدد در جای خود بسته شود.بدین منظور صافی پمپ آب نیز باید برداشته شود و در موقع برداشتن و نصب مجدد صافی دقت نمائید پاره نگردد.
3) تنظیم شناور
شیر شناور كولر در كارخانه تنظیم و نصب شده است ، در صورت آب بندی نبودن فلوتر و با تنظیم آن باید توجه شود كه شناور پلاستیكی كاملا به حالت افقی قرار گیرد.
4) سرویس كامل كولر
پیش از آنكه كولر را به دلیل تغییر فصل كنار بگذارید باید برای سرویس آن اقدام نمائید.بهتر است سرویس كامل كولر و تعویض پوشال ها و بخصوص صداگیری را سالی یكبار در پایان تابستان به سرویس كار مجاز بسپارید.

 
کلیه ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه تولیدی صنعتی فروزشگر سهند هایلان می باشد